Церква Косьми та Деміана смт Салькове
Церква Косьми та Деміана смт Салькове
Перший храм на честь святих безсеребреників Косьми і Даміана збудували у 1783 році на кошти парафіян.
Через те, що церква була тісною і низькою, у 1897 році її розібрали і з придатного матеріалу збудували усипальню на цвинтарі. А в селі з’явився новий храм, який спорудили завдяки наполегливості священника А.Брадучана.
Благодійні кошти на будівництво у сумі 4 тисяч карбованців надав селянин Дмитро Максименюк та парафіяни. Священик Брадучан поклопотав, щоб у 1892 році в селі була відкрита церковно-парафіяльна школа.
У роки більшовицького тоталітарного режиму православний храм закрили, куполи зняли.
У будівлі церкви відкрили клуб, з часом перепрофілювали на радгоспний склад для зберігання бурякового насіння. У роки перебудови почали створювати музей хліба, зібравши тут старовинні предмети для випічки хліба, одяг селян минулих років і навіть затягли... трактор «Універсал».
Громада брала участь у релігійних обрядах у пристосованому молитовному будинку аж до кінця 80-х років ХХ століття. У 1988 році завдяки наполегливості протоієрея Анатолія Козачука та вірян храм повернули громаді. Тепер, як і має бути, тут проводять богослужіння.
Храмове свято відзначають 14 листопада — у день святих безсеребреників Косьми і Даміана, які були лікарями в Римській імперії і лікували людей безкоштовно усе своє земне життя.
СЬОГОДЕННЯ
Церква є пам’яткою архітектури місцевого значення.
У церкві планують встановити куполи і дзвони, як це було первісно.
ЦІКАВІ ФАКТИ
Коли храм закривали, сальківчани розібрали ікони по домівках, а коли будівлю нарешті знову передали під храм, ікони повернули. Збереглися тут і книги церковнослов’янською мовою 40-50 років ХІХ століття.
У селі багато представників католицької віри (сюди переселяли поляків-однодворців), багато православних, є храм свідків Ієгови, та усі вони живуть дружно.