Заваллівська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ЗАСТОСУВАННЯ ПЕСТИЦИДІВ

Дата: 27.03.2024 10:32
Кількість переглядів: 68

 

БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ЗАСТОСУВАННЯ ПЕСТИЦИДІВ

 

 Головне управління Держпродспоживслужби 

в Кіровоградській області

Південно-Східне

міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

ЗАКОНОДАВСТВО

Закони України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про охорону праці», Правила  охорони праці у сільськогосподарському виробництві, ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»  

ПЕСТИЦИД  НЕБЕЗПЕКА

  • токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб. 

       Застосовуються тільки пестициди, що зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». 

Перевірити реєстрацію - https://mepr.gov.ua/upravlinnya-vidhodamy/derzhavnyj-reyestr-pestytsydiv-i-agrohimikativ-dozvolenyh-do-vykorystannya-v-ukrayini/

На  упаковках  пестицидів  зазначається:  

клас небезпечності та лімітуючий показник по кожній з трьох груп  критеріїв за діючою гігієнічною класифікацією пестицидів;  

рекомендації по транспортуванню,  зберіганню, застосуванню та знешкодженню, індивідуальній  і громадській безпеці, охороні навколишнього середовища при виконанні дій з  препаратами; перша допомога при отруєнні.

Контакт пестициду з працівником - професійний РИЗИК ОТРУЄННЯ:

багаторазова дія - гострі та хронічні професійні захворювання;

малі дози та/або упродовж певного періоду - астма, алергізації організму, онкологічні  захворювання тощо.

ЗАХОДИ

  • Усунення небезпеки - ведення органічного господарства.

  • Мінімізація впливу небезпечного фактора та професійних ризиків - заміна більш токсичного  пестициду по класу небезпечності на менш токсичний. 

УМОВИ ДОПУСКУ ДО РОБОТИ З ПЕСТИЦИДАМИ:

1. Особи, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт із транспортування, зберігання, застосування, торгівлею пестицидами, повинні мати посвідчення (до 28.06.2023 допуск (посвідчення)) про право роботи з пестицидами. (ст. 11 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати»

Строк дії допусків (посвідчень) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, виданих відповідно до ЗУ  «Про пестициди і агрохімікати» та дійсних станом на 01 січня 2022 року, продовжується на період дії воєнного стану в Україні та на 90 днів, наступних за днем його припинення або скасування. (постанова КМУ від 16.03.2022 № 297)  Допуски (посвідчення) отримані в період 01.01.2022 – 27.06.2023 мають строк дії 1 рік.

З 28.06.2023 набрала чинності постанова КМУ від 09.05.2023 458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами» Цей Порядок регламентує умови одержання свідоцтва про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та посвідчення про право роботи з пестицидами. Строк дії свідоцтва та посвідчення становить 2 роки.   

    Попередній та періодичний медичний  огляди відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій та отримати (наказ МОЗ від 21.05.2007  246)

     Посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці, отримане в порядку встановленому Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (спецнавчання) НПАОП 0.00-4.12-05

       Інструктажі з питань охорони праці:

Вступний при прийомі на роботу. 

Первинний – на робочому місці.

Повторний – 1 раз на 3 місяці. 

Цільовий – перед виконанням робіт.

Стажування/дублювання виконання робіт.

 

 

 

 

Досягнення 18 річного віку. Відсутність медичних протипоказань за станом здоров’я.

УВАГА. Вагітні жінки та жінки під час грудного вигодовування не допускаються до роботи з пестицидами (пункти 1.5. та 2.1. ДСанПіН 8.8.1.2.001-98)

ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ:

спецодяг, спецвзуття, рукавиці, рукавички, захисні окуляри,  респіратори, протигази тощо 

мають відповідати:

        ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».  

     Технічному регламенту засобів індивідуального захисту, видаються згідно з Мінімальними вимогами безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці.

ВИКОНАННЯ РОБІТ

  • За  дві  доби  до  початку проведення  кожної  хімічної  обробки,  роботодавець сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця,  строки і методи застосування пестицидів. Власників пасік  за три доби до хімобробок.

  • Роботи  з  пестицидами  проводяться в  ранні і вечірні години при мінімальних  повітряних потоках. Тривалість роботи з пестицидами 1 і 2 класів небезпеки не  повинна  перевищувати          4 години, 3 та 4 класу - 6 годин на добу.

  • Встановлення попереджувальних знаків/написів.

  • До робіт, пов'язаних із застосуванням пестицидів, робітники допускаються після проходження інструктажу на робочому місці.

ЗАБОРОНЕНО

  • Готувати розчини пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації.

  • Транспортувати разом різні види пестицидів.

  • Перевозити пестициди та протруєне насіння разом із біологічними засобами захисту рослин, харчовими і кормовими продуктами та іншими вантажами, а також із людьми.

  • Перебувати працівникам у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

  • Облаштування місць для відпочинку і приймання  їжі, які розташовані ближче  200  метрів від межі застосування пестицидів.

  • Здійснювати ремонт (за винятком  дрібного) і регулювання  апаратури при наявності в ній пестицидів. У  випадку  незначних  пошкоджень   ремонтні   роботи проводяться при   вимкнених  механізмах з застосуванням  засобів індивідуального захисту. При  серйозних  пошкодженнях   машин   і апаратури їх звільняють від пестицидів, знешкоджують і доставляють на пункт ремонту.  

  • У машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь